Duben 2017

Filozofie pozdního kapitalismu

26. dubna 2017 v 19:24 | L. |  Společnost
Nápad k tomuhle článku jsem dostal u čtení dnešních článků na titulce. Ano, telepatie v teorii a praxi zaujala i mě, chvilku jsem si říkal, jestli náhodou nejsem v zóně soumraku. Nebyl jsem, takže jsem začal prozkoumávat zbytek blogu oné slečny. Abych nebyl jen hnusný tak musím říct, že se od ní asi mám co učit, co se týče sebekázně s pravidelnou aktivitou na blogu, a taky má moc pěkně udělanou grafiku. Jo, a taky se tam dozvíte šokující pravdu o našem světě, třeba že Dan Nekonečný je iluminát. Tušil jsem to. (odkaz na video, vesmíre, vyslyš naše prosby a sešli správcům vysoce konstruktivní energii na opravu vkládání videí, moc si to přeji, děkuji)


Ale dost o Danovi, ještě by na mě za trest seslal tropickou horkou nemoc, na tomhle blogu jsem si všiml něčeho, co jsem viděl už několikrát na různých místech, ať už na jiných alternativních blozích, nebo i na různých časopisech pro ženy - modlitby, ať už k andělům, nebo k vesmíru, to je asi jedno, klidně by to mohlo být i k panu Filutovi. Stačí si projít titulky, ony mluví samy za sebe: "Toužíte po lásce, zdraví, nebo penězích? Požádejte vesmír o pomoc!", nebo "Jak si zhmotnit přání". Jak jednoduché, musíte si přát z celého srdce a ze svého nitra a intenzivně myslet na štětky a koks, a to by bylo, aby vám Bůh neposlal aspoň malý balíček přímo z Kolumbie. Jednoduše, vesmír je supermarket, kde si za sladké nic objednáte to, co chcete, a když si budete přát hodně, on vám to splní. K dokonalosti chybí už jenom aby vám za to andělé připsali bodíky na zákaznickou kartu. Mimochodem, určitě si taky pamatujete na ten díl Simpsonů, jak se Homer po jednom rozhovoru s Flandersem začal modlit k Bohu pro to, aby mu donesl pivo s ledničky nebo prošťouchnul ucpaný odpad. Všichni víme jak to s ním nakonec dopadlo, že jo?

K čemu asi tak může vést život v takové bublině, ve které si jenom intenzivně přejete a vaše přání se plní? Každá jiná filosofie má nějaký základ v tom, že všechno má svou cenu. Podívejte se na křesťany, ti vám asi něřeknou, že Bůh vás obdaruje jen tak, musíte pomáhat druhým, tak se stanete lepšími lidmi a Bůh vás za to odmění. Podobně to funguje snad všude jinde, i pokud se chcete upsat temným bohům, tak jim musíte za to dát svoji duši. Vtip je v tom, že si z toho odnesete minimálně to, že pokud něco chcete, ať už sbalit holku, zhubnout nebo koupit si bávo, musíte pro to něco udělat. Můžete prosit anděly o zdraví jak chcete, ale pokud u toho budete sedět na zadku a jíst chipsy, asi vám to moc nepomůže.

Nepřišel jsem na to, na základě jaké úvahy se k této myšlence došlo (jo, je o tom kniha, která to všechno začala, jmenuje se Objednáváme si z vesmíru, ale já nemám koule na to si ji koupit a číst ji), ale děsí mě, že je tahle myšlenka evidentně docela rozšířená. Našel jsem nějaká vysvětlení, kde se tím zabývají podle kvantové ezofyziky (prosím neplést s kvantovou fyzikou, to je reálná věda, zatímco ezofyzika je založená na perverzi toho, co si autoři o kvantové fyzice přečetli v encyklopedii pro děti). Výsledek je něco o tom, že podle kvantové ezofyziky se může myšlenka zhmotnit v částici. Nevím, měl jsem kvantovou fyziku dva semestry, o myšlenkách tam nebylo, všude jen samé rovnice o výskytu elektronů.
Výsledek obrázku pro hartree fock

Vy si můžete říkat, že je to neškodná, jen trochu legrační víra, ale popravdě, nedávno jsem četl takový spis od ženy, co kdysi provozovala ezoteriku a magii profesionálně (říkala si Anima Noira, dostala se s tím i do médií). Je to velmi zajímavé, píše tam o tom, že lidi, kteří se na ni začnou přespříliš spoléhat se můžou dostat do pasti tím, že se své osobní problémy nepokouší řešit nějakým normálním způsobem, ale místo toho se pořád dokola obrací na různé čaroděje a vědmy, a tím se dostávají do spirály, kde vyhazují za magii pořád více peněz, problémy se kupí dál a oni se stávají prakticky závislými a ztrácejí poslední zbytky kontaktu s realitou. Je to smutné, ale takoví lidé pak klidně uvěří i na objednávání z vesmíru, a místo toho, aby své problémy začali řešit sami tak se budou čím dál tím víc intenzivně snažit uprosit vesmír, aby je vyřešil za ně. Jak moc destruktivní vliv na jejich mysl to pak může mít?

Bohužel je u určitého typu lidí, kteří hledají víru (co jiného ezoterika je?) zřejmě přitažlivější myšlenka, že můžeme mít všechno, co si přejeme, stačí, když si to přejeme dost intenzivně, než klasické dogma: "Když něco chceš, musíš si to zasloužit." Přijde mi to hrozně bizární, ale co už, době, kdy si můžeme všechno koupit v obchodě a ničeho není nedostatek se už asi přizpůsobilo i duchovní učení. Jen k těmto myšlenkám prosím neveďte i svoje děti, jednou je dost možná ušetříte dost velkého zklamání.