Leden 2017

Bestiář Youtube scény, aneb průvodce pro dospělé

26. ledna 2017 v 22:09 | L. |  Společnost
Zdravím Vás po roce neaktivity. Nebyl jsem tedy úplně neaktivní, věnoval jsem se poslední dobou hlavně psaní o hudbě (a budu vážně rád, když tenhle můj blog zasvěcený hudbě navštívíte), ale občas mi chybí psaní o jiných věcech, a proto jsem se rozhodl oživit i tento starý blog. Můžete se zde tedy opět dočkat mých nepravidelných komentářů a glos.

Youtube a sledování youtuberů je aktivita, která je doslova středobodem generačního konfliktu. Pro některé dospělé je naprosto nepochopitelné, co mladí na těch bizárních postavičkách vidí, diví se tomu stejně, jako se jejich předkové na konci 60. let divili tomu, že jejich děti poslouchají The Rolling Stones a občas se zdá, že by dospělí snadněji pochopili, kdyby mladí začali brát heroin, než to, že jejich děti sledují Teri Blitzen a streamy Fatty Pillow.

Kde je problém? Pravděpodobně v tom, že dospělí o Youtube nemají přehled, nesledují ho, a když jo, tak viděli jen pár videí, ke kterým se ještě navíc dostali z televize nebo ze zpráv, takže to nebude moc reprezentativní vzorek toho, co se na youtube skutečně točí. V tomto článku proto bude takový základ, o čem je Youtube a jak vědět, čím se děti na tomto portálu baví. Co jsem totiž slyšel názory a představy některých lidí, bývají v tomhle dost mimo.

Co je úplně základní věc, jakou chcete, když jste Youtuber? Je to sledovanost, neboli počet views. To je alfa a omega youtuberů. čím větší sledovanost, tím více peněz máte z reklamy, tím spíše si vás všimne sponzor, tím větší máte vliv, větší počet lidí si kupuje váš merch a tak dále. Prostě sledovanost => zisk, to je základní pravidlo, přičemž vás nemusí zajímat, jaké mají vaše videa hodnocení (poměr líbí/nelíbí, like/dislike), ani počet odběratelů a prakticky ani vaše pověst.

Jak takovou sledovanost získat? Způsobů je mnoho, některé se vám, pokud jste rodiče budou líbit, jiné asi ne. Některé vyžadují tvrdou práci a spoustu kreativity, další jenom psychickou odolnost (chápejte jako ochotu dělat ze sebe blbce, nebo chovat se k ostatním jako zmrd). To, co bychom asi chtěli, a jak tvůrci tohoto systému asi uvažovali je tvorba kvalitního obsahu (neboli contentu), natáčení videí o vašich zájmech, o tom co děláte a snaha se o to podělit, a tyto zájmy mohou být samozřejmě více čí méně smysluplné. Sem patří spousty nezávislých filmařů, beauty blogerek (aspoň myslím, ale popravdě přípravě k samičím pářícím rituálům moc nerozumím a stejně tak nerozumím části Youtube, která se jim věnuje), lidé, co jen tak pro zábavu recenzují knihy, filmy nebo hry, nerdi (to jsou lidé, které bych definoval jako fanoušky popkultury, kteří se jí dopodrobna zajímají), popularizátoři vědy, tvůrci různých DIY (do it yourself návodů), a tak podobně, snad chápete. Naštěstí, takových kanálů je na Youtube nespočet a snad každý si mezi nimi najde něco, co ho zajímá, podívejte se sami. Příklady takových kanálů jsou třeba VSauce, Numberphile, Nostalgia Critic, Cinemassacre nebo třeba české Vědecké Kladivo.

Další možnost jsou "cancer" kanály (cancer znamená rakovina a opravdu se tak označují, protože "vyvolávají rakovinu" - sami uvidíte, proč se jim tak říká). To jsou kanály, které dělají tvorbu která je tak špatná, až je vtipná, nebo nějakým záhadným způsobem pozoruhodná. Mohou takovou tvorbu dělat nezáměrně (pak je na místě je spíš litovat), nebo záměrně (taky se jim pak může říkat troll kanály). Pokud ji dělají záměrně, jejich filosofie je trochu podobná té, jakou má Zdeněk Troška - to je blbý, to se bude líbit. Spoléhají na to, že se jejich tvorba bude šířit virálně (to znamená, že si jejich videa budou uživatelé posílat mezi sebou sami, obvykle mechanismem "podívej se na toho blbečka"). Čím více shlédnutí takhle získají, tím víc peněz z toho bude. Typickým příkladem tady je nejsledovanější český youtuber, devítiletý Misha, kterého úspěšně kapitalizuje jeho starší bratr. Je to koncept, který funguje, a vydělá vám spoustu peněz, pokud jste ochotní je vyměnit za svoji důstojnost.

Jako další je poté vhodné zmínit reakční kanály, které jsou v současné době hodně populární. Jsou v podstatě v symbióze s výše uvedenými kanály, jejich cílem je najít video, které je z nějakého důvodu špatné a nějak ho okomentovat, ať už vtipně, nebo poučně, nebo nějak jinak. Kvalita takových videí je různá, někdy autor řekne zajímavé věci, vysvětlí, co je v původním videu špatně, případně upozorní na to, že jiný youtuber dělá něco, co není úplně v pořádku z morální stránky, jiní to omezují jen na kyberšikanu a nadávky. Je tedy nutné si dobře vybrat. Do této skupiny youtuberů patří třeba Pyrocynical, Leafy, Ducklock, Peeetaaa nebo Saytyr.

Docela blízko k reakčním kanálům mají různí komentátoři a vlogeři, kteří ve svých videích prostě mluví o nějakém aktuálním tématu. Sledovat takové kanály není úplně špatné, můžete se od nich dozvědět mnoho zajímavých věcí, ale musíte si dávat pozor na to, koho vy, nebo váš potomek sleduje. Takové kanály mohou přinést zajímavý pohled na věc a mnohé naučit, ale najdou se mezi nimi i takoví experti, kteří vám řeknou, že holocaust nebyl, a že na nás vlády sypají chemtrails, takže si dávejte pozor na to, co vaše děti sledují a naučte je kritickému myšlení, aby pak nezačaly nosit alobalové čapky a lít kolem domu ocet. Příklady takových kanálů jsou GradeAUnderA, Naprosto Retardovaný, StandaShow nebo Pstruh.

K Youtubu vždy patřily také počítačové hry, takže se zde i dnes najde spoustu youtuberů, kteří dělají letsplaye (to znamená ukazují jak se nějaká hra hraje a komentují svoje hraní), nebo dělají streamy (živé přenosy), kde hrají hry a u toho o něčem mluví, vypráví historky nebo tak různě, nic komplikovaného. Mezi takové patří třeba PewDiePie, Baxtrix nebo Fatty Pillow.

Zmíním zde taky kanály, které si vydělávají tvorbou různých skečí, pranků (kanadských žertů) a takových věcí, nesledují to a ani mě to moc nezajímá, tak sem dám jen jako ukázku ViralBrothers.

A jako poslední zde ukážu něco, z čeho budou určitě mít radost dospělí čtenáři, kteří už třeba jsou rodiči, a to jsou notoričtí průseráři, kteří si nahání sledovanost vytvářením kauz (kterým se pak říká youtube drama) a děláním průšvihů, taktika je taková, že je lidé sice nebudou mít rádi, ale budou mít velkou sledovanost, protože lidi bude zajímat, co zase provedli a od nich to budou mít z první ruky. A najdou se dokonce i lidé, kterým tohle imponuje. V Česku několik takových případů máme, a taky se velmi často dostávají do televize a do zpráv, takže si podle nich spousta lidí dělá obrázek o youtuberech, sem patří všechno to házení petard do autobusů, šíření nahých fotek, občas dokonce i od nezletilých holek, dávání batohů na koleje, nedodržování dopravních předpisů a tak dále. Jsou to kanály jako třeba TV Twixx, Ikaro, Freescoot nebo MikeJePan.

To bylo jen pro ukázku toho, co všechno lze na youtube nalézt a jak vidíte, je to velice rozmanité. V podstatě můžeme říct, že youtube je něco jako televize, kterou mladým nahrazuje. Má oproti ní mnoho výhod, na Youtube si můžete pustit co chcete a kdy chcete, nejste závislí na programu a vzhledem k tomu, že k dělání obsahu na Youtube vám stačí tak akorát kamera, není tvorba tak zatížená na financování a dostává zde prostor i program, který zajímá jen málo lidí, a v televizi by pro malou sledovanost neprošel. Samozřejmě, intelektuálně nenáročné kanály mají mnohem větší sledovanost, tak to ale chodí ve všech médiích a všude v kultuře, můžu se s vámi klidně vsadit, že příští měsíc přijde do kina mnohem více lidí na 50 odstínů temnoty, než na Trainspotting 2.

Snažte se proto Youtube a youtubery pochopit a nezakazovat dětem Youtube jen podle těch pár videí, co jste viděli. Zkuste s nimi radši o tom, co sledují mluvit a zkusit jim vysvětlit, proč se vám nelíbí to, co oni sledují a kde mohou najít kvalitnější obsah, zároveň je tak třeba naučíte podporovat kvalitní tvorbu a ne lidi, kteří jenom nahání sledovanost tím, že dělají kontroverzní věci. A nesvádějte prosím na youtubery to, že jsou děti nevychované a špatně se učí, jak jsem už tady v pár článcích a názorech viděl. Není to pravda, je hlavně věcí rodičů vysvětlit dětem, co je špatné, a co ne, a koho mít za vzor, a koho se raději nepokoušet napodobovat.