Negativní článek o Velikonocích

6. dubna 2015 v 17:02 | L. |  Společnost
Vítám Vás, když je dnes velikonoční pondělí, rozhodl jsem se definitivně se vypsat z frustrace posledních dní. Nemám totiž v posledních letech moc rád tyto svátky, ačkoli jsem muž, u kterých se z jejich tradiční role v těchto svátcích předpokládá pozitivnější přístup, pro mě jsou Velikonoce ve své podstatě mučením, proto tento článek také přilepím pod téma týdne.


Považujete Velikonoce za krásnou jarní tradici? Podle mě už tento svátek s tradicemi (které opravdu krásné jsou) nemá nic moc společného. Už měsíc a půl před samotným svátkem mě vytáčí kýčovité ozdoby v obchodech, nestvůrám z reklamních agentur se Velikonoce podařilo sežvýkat skoro stejně, jako Vánoce nebo sv. Valentýna, bez ohledu na nějakou slušnost nebo respekt k lidové kultuře, což je velká škoda, protože právě znásilňováním tradic pro komerční účely se nejrychleji vytrácí jejich kouzlo.

Když budeme ignorovat komerční zneužívání, druhá věc, co mě štve je, že lidé moc nechápou význam svátku, jehož slavení se dnes smrsklo snad jen na pomlázku. Já jako malý jsem pomlázku měl rád, protože jsem při ní dostával sladkosti a cukroví. Na začátku puberty mě to také ještě bavilo, mohl jsem beztrestně mlátit holky po zadku. Dnes už mi to všechno přijde dětinské a zdá se mi, že se z pomlázky mezi dospělými stal hlavně svátek jídla a nezřízeného pití. Kdybychom ovšem měli jít do hloubky, abychom se podívali, kde je skutečný původ Velikonoc, musíme zapomenout na celou křížovou pouť a na zmrtvýchvstání Ježíše, tohle u nás v Čechách neslavíme, naše tradice jdou mnohem více do minulosti. O Velikonocích tady slavíme hlavně svátek pohanské bohyně Ostary, která o jarní rovnodennosti sestupuje na zem a stává se bohyní plodnosti. Odtud pochází všechni ti beránci, kočičky a další jarní motivy.

A pomlázka? Ta je pak falickým symbolem, mrskání děvčat je pak analogií sexu, za který potom kluci dostávají vajíčka jako dar, který si můžeme vyložit jako symbol života (proto mi přišlo strašně zvrhlé, když po mě chtěla babička, abych ji vymrskal. Tu jsem ale do pohanských rituálů radši nezasvědcoval). Stejně tak je ale důležité, že se nejedná o svátek násilí na ženách ani o žádnou pomstu nebo vybíjení mindráků, mrskání by mělo pouze jemné a nemělo by to bolet, takoví ti sadisté co přijdou holku zmlátit opačným koncem a polít nějakým sajrajtem jenom proto, že jsou Velikonoce a oni můžou jsou taky hodně mimo. Právě kvůli nim dívky na Velikonoce "odjíždí k babičce", protože je nebaví nechat se zbít a svátek kvůli tomu upadá, protože ubývá lidí ochotných ho slavit.

A ještě na okraj, obrázek jen pro ilustraci, že Velikonoce i jinde ve světě mnohdy nevzbuzovaly zrovna nadšení:


Díky za přečtení, užijte si zbytek Velikonočních svátků, když už víte, co se dnes celý den děje a jaká je podstata toho všeho a těším se na příště. :)

Zdroj obrázku: http://ldssmile.com/2014/04/17/easter-bunny-photos-youll-never-forget/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slavíte Velikonoce?

Ano 15.4% (2)
Ne 53.8% (7)
Jen z donucení 30.8% (4)

Komentáře

1 Dreamer Dreamer | Web | 6. dubna 2015 v 18:56 | Reagovat

Velikonoce "slavíme", ale řekněme, že jde opravdu jen o tu pomlázku. Nemám rád komerční svátky..., a z Velikonoc se komerční svátek velice rychle stává.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama