8 nejděsivějších zbraní, co kdy člověk vymyslel

30. dubna 2015 v 23:55 | L. |  Společnost
Vítám Vás, dnes se dočkáte článku s pacifistickým poselstvím, kdy budu psát o zbraních. O nich se dnes často mluví jako o relativně běžných věcech, jako by byly jen obyčejným zbožím a lidé by zapomněli, jaký je jejich primární účel. A já se v dnešním článku pokusím představit a popsat ty nejbrutálnější zbraně, co kdy člověk vymyslel, mimo jiné i jako varování před válkou, kterou my už známe pouze z médií a nedokážeme si představit, s jakými hrůzami se v ní můžeme setkat. Příjemné čtení Vám dnes přát nebudu.


Bílý fosfor - Jedna z modifikací fosforu, my se v praxi setkáváme hlavně s fosforem červeným, což má svůj důvod. Červený fosfor je relativně stabilní a nejedovatý, zatímco ten bílý rozkládá kosti, je silně toxický a na vzduchu také sám od sebe hoří, proto se dříve také dával do zápalek, od čehož se kvůli velmi častým nehodám se samovznícením opustilo. Této vlastnosti si, ale všimla i armáda a fosfor se začal dávat do bomb. Při výbuchu se objeví krásný efekt, kdy se fosfor rozptýlí po celkem velké oblasti, jako bílý déšť a cokoli co je jím zasaženo začíná hořet. Při zasažení způsobuje fosfor velmi škaredé popáleniny, jeho účinky se nedají nijak zmírnit, protože hoří i pod vodou, navíc je silně toxický. Doslova vypaluje díry do kůže. Fosforové zápalné bomby byly použity v mnoha konfliktech, například ve válce ve Vietnamu armádou USA, nebo Izraelem v konfliktu s pásmem Gazy, za což se na Izrael snedla dost velká (a oprávněná, fosfor je totiž zakázaný) kritika.

Takhle vypadá výbuchbomby s fosforem, fotografie je z Vietnamu
A takové popáleniny bílý fosfor způsobuje, fotografie z Gazy

VX - VX je zbraň, která ještě nikdy nebyla použita, ale všeobecně se o ní ví. Patří mezi nervové plyny a byla dotažena do naprosté dokonalosti, neexistuje žádná uměle připravená látka, která by byla více jedovatá (na přírodní botulotoxiny a digoxin to ale ještě nemá). Je to kapalina, co má poměrně vysoký bod varu, kolem 300°C, což je běžné u nervových plynů, pro případné teoretické nasazení by se na bojiště VX rozprášil ve formě aerosolu, který se sice nebude moc vypařovat, ale i tak jeho výpary dosáhnou smrtelné koncentrace, která je okolo 40 mg/m^3, což je opravdu velmi malé množství. V takové koncentraci plyn není čichem detekovatelný, nervové plyny údajně mají ovocnou vůni, ale v momentě, kdy jejich přítomnost poznáte podle zápachu, už není pomoci. To samé platí při kontaktu kapalné fáze s kůží. Proti nervovým plynům sice existují protijedy, jako jsou atropin nebo některé diazepiny, i tak ale většina zasažených do roka umírá, protože i přes lékařskou pomoc má i krátkodobé působení VX naprosto devastující vliv na vnitřní orgány, jejichž selhání bývá příčinou smrti.

Strach - Ano, i když to zní divně, zvláště v porovnání se zažitou představou vojáků jako neohrožených mužů, strach má ve válce ohromně destruktivní vliv na psychiku člověka. Kombinace neustálého hluku a strachu ze smrti způsobila u spousty vojáků psychický syndrom, který se projevoval různě, od hysterických záchvatů až po naprostou strnulost, mnohdy se také stávalo, že se voják v záchvatu šílenství vrhl na smrt proti nepřátelským těžkým zbraním, nebo se naopak obrátil proti vlastním. Nervy zkrátka nevydržely velký stres a došlo k jejich kompletnímu zkratu, někdy se z toho voják po čase dostal, u některých zůstaly trvalé následky, většinu vojáků poté až do konce života provázely noční můry, nepřiměřené reakce na náhlý hluk nebo záblesk světla, nespavost a deprese. Tato porucha je specifická hlavně pro První světovou válku, kde se vedly dlouhé boje v uzavřených zákopech a nebyl patrný žádný postup, navíc za neustálé střelby z děl a bez odpočinku. Této nemoci se často také přezdívalo "Shell shock", její oběti byly většinou na první pohled rozeznatelné podle děsivého a prázdného pohledu v očích, který je u vojáků na dobových fotkách často velmi dobře patrný.
Fotografie vojáka z Verdunu z roku 1916

Nášlapné miny - Miny jsou výbušniny, které se schovávají pod zem a aktivují se tlakem, jejich použití je v taktickém blokování strategických míst a slouží také ke zpomalení postupu nepřítele. Velkým problémem je, že po ukončení války se o ně nikdo nestará a minová pole zůstávají dlouhé roky v zemi a vstup do zaminovaných oblastí je velmi nebezpečný i desítky let poté, co konflikt skončil. Také se často stává, že nálože nejsou pokládány systematicky a některé guerilly prostě náhodně položí miny, o kterých nevedou žádné záznamy ani je neoznačí, takové oblasti jsou pak extrémně nebezpečné, protože o výskytu min nikdo nemusí vůbec vědět. Právě kvůli dlouhodobému nebezpečí, které miny představují pro civilisty je ve světě dlouhodobá snaha o jejich maximální omezení.
Mapa nebezpečných oblastí s vysokým rizikem výskytu min v bývalé Jugoslávii

Napalm - Napalm je hořlavá směs vyvinutá pro zápalné bomby a plamenomety, při jeho hoření může teplota narůst až na 1200°C, proto se také používá na ničení bunkrů, kdy zabíjí buďto vysoká teplota, nebo otrava oxidem uhelnatým, který vzniká při hoření. Byl poprvé použit v druhé světové válce, ale největší kritiku za jeho používání sklidily Spojené Státy ve Vietnamu, kde byly často zasaženy i civilní cíle. Účinky napalmu na člověka jsou strašlivé, jeho základem jsou olejovité sloučeniny nerozpustné ve vodě, z kůže jej proto nedostanete ničím jiným než hořlavými organickými rozpouštědly, navíc se do napalmu pro větší efekt přidávají další látky, jako třeba fosfor, což znásobuje jeho fyzický i psychologický efekt.
Napalmový útok ve Vietnamu
Popáleniny způsobené napalmem

Vodíková bomba - Termonukleární bomba je zbraň, která funguje na principu neřízené jaderné syntézy, reakce, která probíhá i na Slunci. Tahle impozantní nálož potřebuje ke svému spuštění jadernou zbraň, která vytvoří podmínky vhodné k nukleární syntéze - tedy teplotu pár milionů stupňů, což je neskutečné samo o sobě. Vodíková bomba jde ale ještě dál, zatímco klasická jaderná zbraň má oblast účinku jen asi tři kilometry, u vodíkových bomb to jde až do desítek kilometrů a opravdu velké bomby, jako byl sovětský Car dokáží způsobit citelné škody i v oblasti 100 kilometrů. Světlo, které vzniká při výbuchu může poškodit oči i na 200 kilometrů a atomový hřib, který vzniká dosahuje výšky klidně i 60 kilometrů. Takové bomby byly zkonstruovány a otestovány, naštěstí zatím nebylo nic takového nikdy použito v praxi, protože vodíková bomba je opravdu zbraní posledního soudu.
Vodíková bomba v celé své kráse
Yperit - Yperit není úplně prvním použitým bojovým plynem, ale je tím, který se zapsal jako jedna z nejhorších chemických zbraní, která byla kdy použita. Ještě před ním byly použity chlor a kyanovodík, ale ty nejsou pro vojenské účely tak snadno použitelné, jako yperit. Svojí vysokou teplotou varu se yperit podobá nervovým plynům, proto se také používá jako aerosol, ale jeho mechanismus účinku je rozdílný. Yperit způsobí vznik obrovských puchýřů na kůži, které se postupně slijí v jeden, příčinou smrti tak často bývá spíše zánět než samotné zasažení plynem. Kromě toho také zasahuje oči a plíce, a navíc dokáže zkontaminovat všechnu vodu a potraviny v zasažené oblasti. A nejhorší je, že jeho výroba je poměrně snadná, takže není úplně těžké jej sehnat a hrozí jeho zneužití teroristickými organizacemi.
Obět zasažená yperitem v Iráku

Neutronová bomba - Neutronová bomba je druh jaderné bomby, který je speciálně upravený tak, aby byla maximalizována radiace a minimalizovány hmotné škody. Při výbuchu se uvolní neutronové záření, které je velmi obtížné odstínít a které je schopné zničit všechno živé, ale oblast nezničit. Rozsah výbuchu je asi 2 kilometry, což je v podstatě nic oproti vodíkové bombě, odpovídá spíše klasickým atomovým bombám. Přesto je tato zbraň jednou z nejkontroverznějších právě kvůli své povaze a zaměření čistě jen na zabíjení. Nikdy nebyla použita a doufám, že k tomu ani nedojde.

Děkuji za přečtení, i když dnešní článek nepatřil k těm zvlášť příjemným, snad Vám kromě znechucení z ošklivých obrázků dal také nějaké nové informace o tom, jak vypadá válka v praxi a co všechno jsou kvůli ní lidé schopní použít a jak zrůdného rozměru může vojenská mašinérie nabýt. Těším se zase na příště, svoje názory piště do komentářů.

Zdroje obrázků:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A-1E_drops_white_phosphorus_bomb_1966.jpg
https://nevercastleadagain.files.wordpress.com/2010/12/37348_1373314936444_1338920433_30975281_847231_n1.jpg?w=500&h=483
http://4.bp.blogspot.com/-z30kQybkGLo/U9vjOCP0F0I/AAAAAAAAJoM/nags6F7aWJg/s1600/Shell+shocked+soldier,+1916.jpg
http://www.envsec.org/maps/landmines.jpg
http://images.rapgenius.com/066e78c384c726463f3cdc7e047699a8.1000x563x1.jpg
http://www.theavedonfoundation.net/data/photos/254_1napalm_victim___1___saigon__s.jpg
http://www.michaeljohngrist.com/wp-content/uploads/2009/nuclear%20explosions/marshall%20islands%20nuclear%20fallout27.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Opica Opica | Web | 22. května 2015 v 18:12 | Reagovat

Uf uf pěkné. Ale kdybych byla terorista, místo Yperitu by mě asi zajímaly mnohem horší chemické sloučeniny, třeba Sarin, Tabun a další podobné "mňamky".

2 L. L. | Web | 22. května 2015 v 19:09 | Reagovat

[1]: Ty mají určitě taky svoje výhody, tam je asi nejvýhodnější, že Sarin a Soman se dají připravit na místě útoku smícháním dvou látek, co nejsou moc nebezpečné, takže jejich výroba je docela bezpečná, není potřeba mít plně automatizovanou laboratoř, jako u těch pokročilejších nervových plynů jako VA nebo VX. Ale yperit zase bude horší v jeho psychologickém účinku.

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 5. listopadu 2015 v 23:15 | Reagovat

O zbraně jsem se nikdy moc nezajímala, spíše z lenosti než z čistého nezájmu. Docela mě to děsí, protože jestli mají lidé takovéto zbraně, které vyrobili speciálně kvůli zabíjení vlastního druhu, je mi z toho dost zle. Žádný meteorit, žádný výbuch slunce. Nás zabije vlastní hloupost, ješitnost a touha po moci.
Já nikdy netušila, jak může vzniknout tak velká nenávist, aby se lidé vraždili.

4 Jezryaxons Jezryaxons | E-mail | 25. října 2017 v 11:03 | Reagovat

viagra gerenico
http://viagrawithoutdoctorusa.net - viagra without doctor prescription
  cardiomyopathy viagra
<a href="http://viagrawithoutdoctorusa.net">viagra without a doctor
</a> - viagra 5mg cost the team
viagra soft drug generic levitra propecia store viagra

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama