8 nejděsivějších zbraní, co kdy člověk vymyslel

30. dubna 2015 v 23:55 | L. |  Společnost
Vítám Vás, dnes se dočkáte článku s pacifistickým poselstvím, kdy budu psát o zbraních. O nich se dnes často mluví jako o relativně běžných věcech, jako by byly jen obyčejným zbožím a lidé by zapomněli, jaký je jejich primární účel. A já se v dnešním článku pokusím představit a popsat ty nejbrutálnější zbraně, co kdy člověk vymyslel, mimo jiné i jako varování před válkou, kterou my už známe pouze z médií a nedokážeme si představit, s jakými hrůzami se v ní můžeme setkat. Příjemné čtení Vám dnes přát nebudu.


Bílý fosfor - Jedna z modifikací fosforu, my se v praxi setkáváme hlavně s fosforem červeným, což má svůj důvod. Červený fosfor je relativně stabilní a nejedovatý, zatímco ten bílý rozkládá kosti, je silně toxický a na vzduchu také sám od sebe hoří, proto se dříve také dával do zápalek, od čehož se kvůli velmi častým nehodám se samovznícením opustilo. Této vlastnosti si, ale všimla i armáda a fosfor se začal dávat do bomb. Při výbuchu se objeví krásný efekt, kdy se fosfor rozptýlí po celkem velké oblasti, jako bílý déšť a cokoli co je jím zasaženo začíná hořet. Při zasažení způsobuje fosfor velmi škaredé popáleniny, jeho účinky se nedají nijak zmírnit, protože hoří i pod vodou, navíc je silně toxický. Doslova vypaluje díry do kůže. Fosforové zápalné bomby byly použity v mnoha konfliktech, například ve válce ve Vietnamu armádou USA, nebo Izraelem v konfliktu s pásmem Gazy, za což se na Izrael snedla dost velká (a oprávněná, fosfor je totiž zakázaný) kritika.

Takhle vypadá výbuchbomby s fosforem, fotografie je z Vietnamu
A takové popáleniny bílý fosfor způsobuje, fotografie z Gazy

VX - VX je zbraň, která ještě nikdy nebyla použita, ale všeobecně se o ní ví. Patří mezi nervové plyny a byla dotažena do naprosté dokonalosti, neexistuje žádná uměle připravená látka, která by byla více jedovatá (na přírodní botulotoxiny a digoxin to ale ještě nemá). Je to kapalina, co má poměrně vysoký bod varu, kolem 300°C, což je běžné u nervových plynů, pro případné teoretické nasazení by se na bojiště VX rozprášil ve formě aerosolu, který se sice nebude moc vypařovat, ale i tak jeho výpary dosáhnou smrtelné koncentrace, která je okolo 40 mg/m^3, což je opravdu velmi malé množství. V takové koncentraci plyn není čichem detekovatelný, nervové plyny údajně mají ovocnou vůni, ale v momentě, kdy jejich přítomnost poznáte podle zápachu, už není pomoci. To samé platí při kontaktu kapalné fáze s kůží. Proti nervovým plynům sice existují protijedy, jako jsou atropin nebo některé diazepiny, i tak ale většina zasažených do roka umírá, protože i přes lékařskou pomoc má i krátkodobé působení VX naprosto devastující vliv na vnitřní orgány, jejichž selhání bývá příčinou smrti.

Strach - Ano, i když to zní divně, zvláště v porovnání se zažitou představou vojáků jako neohrožených mužů, strach má ve válce ohromně destruktivní vliv na psychiku člověka. Kombinace neustálého hluku a strachu ze smrti způsobila u spousty vojáků psychický syndrom, který se projevoval různě, od hysterických záchvatů až po naprostou strnulost, mnohdy se také stávalo, že se voják v záchvatu šílenství vrhl na smrt proti nepřátelským těžkým zbraním, nebo se naopak obrátil proti vlastním. Nervy zkrátka nevydržely velký stres a došlo k jejich kompletnímu zkratu, někdy se z toho voják po čase dostal, u některých zůstaly trvalé následky, většinu vojáků poté až do konce života provázely noční můry, nepřiměřené reakce na náhlý hluk nebo záblesk světla, nespavost a deprese. Tato porucha je specifická hlavně pro První světovou válku, kde se vedly dlouhé boje v uzavřených zákopech a nebyl patrný žádný postup, navíc za neustálé střelby z děl a bez odpočinku. Této nemoci se často také přezdívalo "Shell shock", její oběti byly většinou na první pohled rozeznatelné podle děsivého a prázdného pohledu v očích, který je u vojáků na dobových fotkách často velmi dobře patrný.
Fotografie vojáka z Verdunu z roku 1916

Nášlapné miny - Miny jsou výbušniny, které se schovávají pod zem a aktivují se tlakem, jejich použití je v taktickém blokování strategických míst a slouží také ke zpomalení postupu nepřítele. Velkým problémem je, že po ukončení války se o ně nikdo nestará a minová pole zůstávají dlouhé roky v zemi a vstup do zaminovaných oblastí je velmi nebezpečný i desítky let poté, co konflikt skončil. Také se často stává, že nálože nejsou pokládány systematicky a některé guerilly prostě náhodně položí miny, o kterých nevedou žádné záznamy ani je neoznačí, takové oblasti jsou pak extrémně nebezpečné, protože o výskytu min nikdo nemusí vůbec vědět. Právě kvůli dlouhodobému nebezpečí, které miny představují pro civilisty je ve světě dlouhodobá snaha o jejich maximální omezení.
Mapa nebezpečných oblastí s vysokým rizikem výskytu min v bývalé Jugoslávii

Napalm - Napalm je hořlavá směs vyvinutá pro zápalné bomby a plamenomety, při jeho hoření může teplota narůst až na 1200°C, proto se také používá na ničení bunkrů, kdy zabíjí buďto vysoká teplota, nebo otrava oxidem uhelnatým, který vzniká při hoření. Byl poprvé použit v druhé světové válce, ale největší kritiku za jeho používání sklidily Spojené Státy ve Vietnamu, kde byly často zasaženy i civilní cíle. Účinky napalmu na člověka jsou strašlivé, jeho základem jsou olejovité sloučeniny nerozpustné ve vodě, z kůže jej proto nedostanete ničím jiným než hořlavými organickými rozpouštědly, navíc se do napalmu pro větší efekt přidávají další látky, jako třeba fosfor, což znásobuje jeho fyzický i psychologický efekt.
Napalmový útok ve Vietnamu
Popáleniny způsobené napalmem

Vodíková bomba - Termonukleární bomba je zbraň, která funguje na principu neřízené jaderné syntézy, reakce, která probíhá i na Slunci. Tahle impozantní nálož potřebuje ke svému spuštění jadernou zbraň, která vytvoří podmínky vhodné k nukleární syntéze - tedy teplotu pár milionů stupňů, což je neskutečné samo o sobě. Vodíková bomba jde ale ještě dál, zatímco klasická jaderná zbraň má oblast účinku jen asi tři kilometry, u vodíkových bomb to jde až do desítek kilometrů a opravdu velké bomby, jako byl sovětský Car dokáží způsobit citelné škody i v oblasti 100 kilometrů. Světlo, které vzniká při výbuchu může poškodit oči i na 200 kilometrů a atomový hřib, který vzniká dosahuje výšky klidně i 60 kilometrů. Takové bomby byly zkonstruovány a otestovány, naštěstí zatím nebylo nic takového nikdy použito v praxi, protože vodíková bomba je opravdu zbraní posledního soudu.
Vodíková bomba v celé své kráse
Yperit - Yperit není úplně prvním použitým bojovým plynem, ale je tím, který se zapsal jako jedna z nejhorších chemických zbraní, která byla kdy použita. Ještě před ním byly použity chlor a kyanovodík, ale ty nejsou pro vojenské účely tak snadno použitelné, jako yperit. Svojí vysokou teplotou varu se yperit podobá nervovým plynům, proto se také používá jako aerosol, ale jeho mechanismus účinku je rozdílný. Yperit způsobí vznik obrovských puchýřů na kůži, které se postupně slijí v jeden, příčinou smrti tak často bývá spíše zánět než samotné zasažení plynem. Kromě toho také zasahuje oči a plíce, a navíc dokáže zkontaminovat všechnu vodu a potraviny v zasažené oblasti. A nejhorší je, že jeho výroba je poměrně snadná, takže není úplně těžké jej sehnat a hrozí jeho zneužití teroristickými organizacemi.
Obět zasažená yperitem v Iráku

Neutronová bomba - Neutronová bomba je druh jaderné bomby, který je speciálně upravený tak, aby byla maximalizována radiace a minimalizovány hmotné škody. Při výbuchu se uvolní neutronové záření, které je velmi obtížné odstínít a které je schopné zničit všechno živé, ale oblast nezničit. Rozsah výbuchu je asi 2 kilometry, což je v podstatě nic oproti vodíkové bombě, odpovídá spíše klasickým atomovým bombám. Přesto je tato zbraň jednou z nejkontroverznějších právě kvůli své povaze a zaměření čistě jen na zabíjení. Nikdy nebyla použita a doufám, že k tomu ani nedojde.

Děkuji za přečtení, i když dnešní článek nepatřil k těm zvlášť příjemným, snad Vám kromě znechucení z ošklivých obrázků dal také nějaké nové informace o tom, jak vypadá válka v praxi a co všechno jsou kvůli ní lidé schopní použít a jak zrůdného rozměru může vojenská mašinérie nabýt. Těším se zase na příště, svoje názory piště do komentářů.

Zdroje obrázků:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A-1E_drops_white_phosphorus_bomb_1966.jpg
https://nevercastleadagain.files.wordpress.com/2010/12/37348_1373314936444_1338920433_30975281_847231_n1.jpg?w=500&h=483
http://4.bp.blogspot.com/-z30kQybkGLo/U9vjOCP0F0I/AAAAAAAAJoM/nags6F7aWJg/s1600/Shell+shocked+soldier,+1916.jpg
http://www.envsec.org/maps/landmines.jpg
http://images.rapgenius.com/066e78c384c726463f3cdc7e047699a8.1000x563x1.jpg
http://www.theavedonfoundation.net/data/photos/254_1napalm_victim___1___saigon__s.jpg
http://www.michaeljohngrist.com/wp-content/uploads/2009/nuclear%20explosions/marshall%20islands%20nuclear%20fallout27.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (129)
Zobrazit starší komentáře

101 uk essays uk essays | E-mail | Web | 23. prosince 2018 v 21:12 | Reagovat

I thank for the information, now I will know.

102 This Web site This Web site | E-mail | Web | 24. prosince 2018 v 20:19 | Reagovat

A fool can no more see his own folly than he can see his ears.

103 go now go now | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 0:46 | Reagovat

Wicked men obey from fear; good men from love.
https://essaywritingservice-gg.us click for more

104 why not try here why not try here | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 2:15 | Reagovat

To his dog every man is Napoleon; hence the constant popularity of dogs.
https://essaywritingservice-gg.us their explanation

105 Suggested Reading Suggested Reading | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 3:18 | Reagovat

A woman's advice is best at a dead lift.
https://essaywritingservice-gg.us just click the following page

106 clicking here clicking here | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 4:58 | Reagovat

?? laughs best who laughs last.
https://essaywritingservice-gg.us source for this article

107 Related Home Page Related Home Page | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 6:07 | Reagovat

People who live in glass houses should not throw stones.
https://essaywritingservice-gg.us view it

108 about his about his | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 7:20 | Reagovat

The man who is always talking about being a gentleman, never is one.
https://essaywritingservice-gg.us just click the up coming post

109 mouse click the next article mouse click the next article | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 9:32 | Reagovat

?? is happy that thinks himself so.
https://essaywritingservice-gg.us original site

110 Find Out More Find Out More | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 10:37 | Reagovat

?? is not laughed at that laughs at himself first.
https://essaywritingservice-gg.us Suggested Site

111 check here check here | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 11:56 | Reagovat

Husband and wife live the same life.
https://essaywritingservice-gg.us find more information

112 similar resource site similar resource site | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 13:18 | Reagovat

Honours change manners.
https://essaywritingservice-gg.us please click the next internet page

113 visit the next post visit the next post | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 14:44 | Reagovat

A curst cow has short horns.
https://essaywritingservice-gg.us Continued

114 click here. click here. | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 15:23 | Reagovat

Guy and girl are having sex in the country area He would like to ask her out but he is ashamed of her
https://essaywritingservice-gg.us Read the Full Post

115 visit website visit website | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 16:03 | Reagovat

The face is the index of the mind.
https://essaywritingservice-gg.us just click the following post

116 please click the up coming post please click the up coming post | E-mail | Web | 25. prosince 2018 v 21:22 | Reagovat

A good laugh is a sunshine in ? house.
https://essaywritingservice-gg.us go to this web-site

117 Read Home Page Read Home Page | E-mail | Web | 26. prosince 2018 v 0:49 | Reagovat

The weak can never forgive.
https://essaywritingservice-gg.us visit your url

118 additional resources additional resources | E-mail | Web | 26. prosince 2018 v 1:33 | Reagovat

What is bred in the bone will not go out of the flesh.
https://essaywritingservice-gg.us simply click the up coming site

119 read this article read this article | E-mail | Web | 26. prosince 2018 v 3:22 | Reagovat

?? be wise behind the hand.
https://essaywritingservice-gg.us Highly recommended Internet page

120 mouse click the following article mouse click the following article | E-mail | Web | 26. prosince 2018 v 5:17 | Reagovat

Grasp all, lose all.
https://essaywritingservice-gg.us look at this website

121 see here see here | E-mail | Web | 26. prosince 2018 v 6:04 | Reagovat

What seems to be generosity is often no more than disguised ambition, which overlooks a small interest in order to secure a great one.
https://essaywritingservice-gg.us please click the next document

122 uk essays uk essays | E-mail | Web | 8. ledna 2019 v 18:10 | Reagovat

I with you agree. In it something is. Now all became clear, I thank for the help in this question.

https://eduessaywriting.com

123 essay writing essay writing | E-mail | Web | 8. ledna 2019 v 20:25 | Reagovat

I am sorry, it not absolutely approaches me. Who else, what can prompt?

https://eduessaywriting.com

124 SpencerSor SpencerSor | E-mail | Web | 14. ledna 2019 v 18:15 | Reagovat

It agree, this magnificent idea is necessary just by the way

#SSSSSORRRRY##ME#PLS###

125 go to this website go to this website | E-mail | Web | 15. ledna 2019 v 16:04 | Reagovat

I apologise, I can help nothing. I think, you will find the correct decision. Do not despair.
I am assured, that you are not right.

126 erectiledysfunctionHom erectiledysfunctionHom | E-mail | Web | 20. března 2019 v 1:53 | Reagovat

erectile dysfunction when trying to conceive
<a href=https://toperectiledysfunctionpills.com/#>is erectile dysfunction normal</a>
erectile brokenness
<a href=https://toperectiledysfunctionpills.com/#>erectile dysfunction when viagra doesn t work</a>

127 solutions to erectile dysfunction solutions to erectile dysfunction | E-mail | Web | 4. dubna 2019 v 10:57 | Reagovat

erectile organs pha <a href=https://erectiledysfunctionx.com/#>best drugs for ed</a>

128 erectile enhancement pills erectile enhancement pills | E-mail | Web | 8. dubna 2019 v 9:53 | Reagovat

erectile tissue location and function <a href=https://erectiledysfunctionx.com/#>erectile pills without a doctor prescription</a>

129 erectile pills canada erectile pills canada | E-mail | Web | 9. dubna 2019 v 6:53 | Reagovat

erectile therapist <a href=https://erectiledysfunctionx.com/#>erectile dysfunction pills</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama