Seznámení s kapelou - The Kominas

1. března 2015 v 12:54 | L. |  Kultura a umění
Vítám Vás, jak jste si jistě všimli, posledních pár článků jsem směroval na obranu islámu proti "spravedlivě rozhořčeným" slušným Čechům. A nebyl bych to já, abych u toho trochu nenakouknul na jejich kulturu a hlavně hudbu. A našel jsem u toho skutečné poklady, právě The Kominas je kapelou, na kterou by muslimové měli být právem hrdí, protože patří k tomu nejlepšímu, co jsem v tomto žánru za poslední dobu slyšel.


Začněme shrnutím žánru, který hrají - taqwacore. Jedná se o islámský punk, kde se mladí muslimové snaží vyrovnat s rozpolceností uvnitř svojí duše, kde je na jednu stranu poutá příslušnost k islámské kultuře a k náboženství, kterou si chtějí alespoň částečně zachovat, na druhé straně ale chtějí splynout se svými vrstevníky a užívat si všech vymožeností západní společnosti, která se na ně ovšem dívá často skrz prsty, což jim dává jistý status odpadlíků. A právě z tohoto statusu a z rozpolcenosti se rodí nejlepší punk a proto můžeme představit The Kominas, jednu z nejvýznamějších kapel islámského punku.

Je logické, že v undergroundu se rodí ty nejlepší punkové kapely - společnost je vnímá jako podvratné živly, což posiluje jejich status rebelů a jakmile tento status padne, upadá i úroveň hudby, ve svobodné a tolerantní společnosti najednou nejsou důvody, proč se bouřit (porovnejme to třeba u nás, kapely za komunistů, jako třeba Modrý Tanky, Meat House Chicago I.R.A, Majklův Strýček nebo Hrdinové Nové Fronty oproti dnešním Rybičkám 48 a Koblížkům, rozdíl je fakt propastný). A The Kominas je právě kapelou, která má odvahu vystoupit proti islámským tradicím svými explicitními texty, kde mnohdy opěvuje různé sexuální praktiky a snahou přiblížit se západu, přitom ale neztratit pouto k muslimské kultuře, což staví jakousi hranici mezi zbytkem společnosti, který o muslimech slyší nejčastěji z novin jak upalují lidi v klecích nebo se odpalují uprostřed davu. Zkrátka se snaží probít si svoji filosofii mezi dvěma mlýnskými kameny. A právě takovým kapelám fandím, protože se snaží přivést něco nového a zkombinovat západní hudbu s vlivy z mateřských zemí, v tomto případě z Pákistánu. Schválně, poslechněte si ukázku a zaměřte se na odkazy na hudbu od Sex Pistols, které jsou v ní schované.


Všeobecně si myslím, že na blízkém východě leží zdroj skvělé hudby, která čeká na objevení, a která v budoucnu hodně ovlivní západní hudbu, podobně jako černošská hudba v polovině 20. století. Zároveň je toto skvělá příležitost, jak se dívat na muslimy jinak, než jak nám je představují lidé, jako docent Konvička. Jako na lidi jako my, kteří se jen snaží nějakým způsobem udržet svoje tradice a zároveň přijmout naši svobodu. Děkuji za přečtení a těším se zase na příště :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama