Od strachu k nenávisti

9. února 2015 v 0:06 | L. |  Společnost
Vítám Vás, po dlouhé době, kdy jsem kvůli zkouškovému a tvůrčí krizi s ním souvisejicí blog odsunul do pozadí mám opět článek, tentokrát bych chtěl ještě v neděli večer napsat něco o tématu týdne, předsudcích. Na blogu jsem se vždycky proti předsudkům vymezoval, takže můj názor na tohle je jasný, pojďme se ale trochu podívat také na to, co vlastně způsobuje předsudky a kde se v nás berou.


Předsudky jsou dost jednoduchým pohledem na nějakou menšinu, kdy jí přisuzujeme nějaké vlastnosti, na základě naší zkušenosti s nimi, ať už příjemné nebo nepříjemné. Takové zkušenosti získáváme jednak naší osobní zkušeností, samozřejmě že dost zkreslenou - vždycky si budeme pamatovat ty, kteří vyčnívají nějak negativně a ty obyčejné budeme přehlížet protože zapadnou do šedivého průměru. Tohle je typické třeba pro předsudky vůči Romům které vznikají touhle cestou. Ano, i já s nimi mám pár špatných zkušeností, ale nesoudím podle toho všechny. Stejně jako mi jednou chtěl dát po hubě jeden pankáč, kterého jsem na ulici potkal, taky z toho nic nevyvozuji proti punkové komunitě. Jednou se totiž tyto předsudky mohou obrátit proti Vám, až se zrovna nějaká subkultura, do které patříte stane jejich terčem. Já jsem si taky užil svoje mezi rodinou, a to jen kvůli dlouhým vlasům, dalo dost práce si je, hlavně u prarodičů, vybojovat.

Osobní zkušenost ale není jediný zdroj, odkud můžeme škatulkování jiných kultur brát, dalším podstatným zdrojem jsou média. Ta nám také dávají hlavně negativní obraz, hlavně kvůli sledovanosti - vraždy, krádeže a zločiny prostě přitahují pozornost, rozhodně větší, než reportáže z komunitních akcí a dalších takových událostí. A takhle v našich hlavách vyvstává obraz hloupého Američana, muslima teroristy, líného Řeka a mnoha dalších. Nebezpečím pak je, když se takhle podávají pouze jednostranné informace, protože to u lidí, kteří nechápou, v čem je princip kolektivní viny špatný může vyvolávat otevřenou nenávist. Fungovalo to v nacistickém Německu proti židům a doufám, že to nebude fungovat proti muslimům, ani proti žádné další minoritě v budoucnu.

Zajímavé je, že například protiislámská organizace PEGIDA má největší podporu v bývalé NDR, kde se muslimů vyskytuje minimum, podobné to je i u Islám v ČR nechceme, také působí v oblasti, kde prakticky žádní muslimové nejsou. Nabízí se zajímavá otázka, jak je možné, že extremistická hnutí nesílí právě v oblastech, kde muslimové údajně dělají místním ze života peklo - jak se nám právě tito bojovníci proti islámu snaží naznačit. Klíčem k problému je podle mě strach - my nemáme žádný opravdový důvod ke strachu, ale protože nám média předkládají obraz jakéhosi krutého nepřítele, který nám chce všem ublížit, probouzí se v nás primitivní instinkty a chceme se bránit všemi dostupnými prostředky a za každou cenu, aniž by nás zajímalo, jak vlastně soužití vypadá reálně.

Strach vede k hněvu, hněv vede k nenávisti a nenávist vede k utrpení, řekl mistr Yoda. Když se ovšem zprostíme emocí, problém se nejeví ani zdaleka tak vážný - u nás je malá muslimská komunita, která se nás bojí mnohem víc, než my jí (taky bych se bál, kdyby mě chtěl lynčovat dav), homosexuálové u nás pořád ještě nesouloží na ulici a nezavádí všeobecnou dekadenci, jak prorokovali křesťanští fanatici, ani nám Romové ještě všechno neukradli, jak říkali někteří plešatci. A pro jednotlivé problémy je přece jen nejspravedlnějším nástrojem naše justice, řízená zákony, ale hlavně presumpcí neviny a základí filosofií, že každý je zodpovědný jen a pouze za své vlastní činy. Když k problémům budeme přistupovat rozumně, dojdeme k rozumnému kompromisu, když se je budeme snažit řešit násilně, pravděpodobně se nám také násilí vrátí zpátky.

Díky za přečtení, rád si přečtu i Vaše názory, které směřujte do komentářů, těším se zase na příště, doufám, že se k tomu tentokrát dokopu s kratší prodlevou i přes začínající semestr :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama