Knižní nominace

26. září 2014 v 23:24 | L. |  Kultura a umění
Zdravím, slyšeli jste už o Facebookové hromadné akci "vypiš 10 knížek, které tě v tvém životě nejvíce ovlivnily". Určitě ano, po všech těch pivech a kýblech s ledovou vodou se to teď po FB šíří jako lavina, čemuž se trochu divím, protože to je něco, na co je potřeba použít trochu mozek. Sice mě nikdo nenominoval, ale já bych chtěl svůj seznam napsat a napíšu Vám jej sem na blog a vezmu to pěkně chronologicky, podle věku, kdy jsem tyhle knihy četl.


1. J. R. R. Tolkien - Pán Prstenů - Tahle knížka je moje mládí, a určitě nejsem sám. Tolkien vytvořil tak komplexní universum, že se do něj musí ponořit snad úplně každý, kdo je trochu pozitivní na žánr fantasy a jeho knihy jsou vyprávěny tak skvělým způsobem, že na nich vyrůstaly celé generace. To samé platí o filmech, kde Peter Jackson na plátně oživil naše dětské sny a my mohli na vlastní oči spatřit Lothlórien, doly Morie i Minas Morgul. Ale nebudu zde plýtvat superlativy, protože to tady nemá cenu, tuhle trilogii každý zná a tipuju, že jste ji snad všichni četli a kdo ne, měl by to určitě zvážit.

2. F. M. Dostojevskij - Bratři Karamazovi - Tohle jsem četl v rámci povinné četby někdy v prvním ročníku a naprosto mě to dostalo, i když jsem to v té době ještě dost těžko zpracovával (měl bych si to přečíst znovu). Příběh o otci Karamazovi a jeho synech - bohémovi, mnichovi, filosofovi a nemanželském sluhovi, který má temnou atmosféru a otevřený konec, na kterém zůstává hlavní otázka nezodpovězena a je jen na nás, na koho z bratrů hodíme vinu z vraždy vlastního otce. Kniha je jedním ze základních kamenů ruské literatury a nesmrtelné dílo, kterým se Dostojevskij začlenil mezi nejlepší autory všech dob. Film v tomto případě ovšem moc nedoporučuji.

3. CH. Bukowski - Faktotum - A pokračujeme v dekadenci, tahle kniha má neskutečně tísnívou atmosféru, která popisuje život alkoholika, děvkaře a hospodského rváče v celé zoufalosti reality, ze které není úniku. Bukowski popisuje cestu životem člověka, který se dostal do pasti svých vlastních závislostí, a neví a ani příliš nechce se z nich dostat, i když vidí svůj pád. Příběh budiž mementem, kam mohou člověka dostat jeho vášně.

4. J. D. Salinger - Kdo chytá v žitě - Opak předchozí knihy, tohle je příběh o neposkvrněné duši a ideálech patnáctiletého kluka o lásce a o světě, které se v konfrontaci s jinými lidmi rozplývají, jako kouř ve vzduchu. Chlapec na cestě, kdy uteče z domu objevuje svět očima dospívajícího a vytváří si životní hodnoty, proto je tahle knížka pro teenagery ideální, pokud porozumí její poetice. Je ironií, že byla jednu dobu pro děti nepřístupná, kvůli vulgárním výrazům, zvlášť pokud přihlédneme k tomu, jak je knížka i přesto v jádru velmi něžná a citlivá.

5. E. M. Remarque - Na západní frontě klid - Válka je zrůdná a právě tahle kniha, vyprávěná z pohledu chlapce v mém věku mi pomohla si to naplno uvědomit. Je velmi syrová a naturalistická, přesně tak, jak je to potřeba. Měli by si ji povinně přečíst všichni militaristé a ti, kteří se chystají na dráhu vojáka, aby věděli, jaké to je doopravdy. Zkrátka šoková terapie pro všechny, kteří si myslí, že válka udělá z chlapců muže - je zde krásně popsáno, že z nich ve skutečnosti udělá zlomené trosky. Film je celkem průměrný, oproti knize nám nenabízí nic moc navíc.

6. Ken Kesey - Vyhoďme ho z kola ven - Tohle je skvělá kniha o hodnotě lidské svobody a o tom, jak snadno se můžeme svobody vzdávat dobrovolně pouze kvůli nějaké rutinní jistotě, což je mimochodem dost aktuální téma i dnes. Je to opět jedno z buřičských děl z 60. let, kde autoři protestují proti příliš utaženému systému, tady navíc s přidanou hodnotou velmi sympatických hrdinů. Zfilmovaná verze je jedním ze snímků, které musíte vidět, než zemřete.

7. C. J. Oates - Bohyně - Soubor povídek o ženách, který je sondou do jejich duše a vypráví většinou tragické příběhy s otevřeným koncem o lidech ve složitých životních situací. Od Bukowského se velmi liší tím, že zde nenajdete jeho černý humor. Zde vlastně nenajdete vůbec žádný humor, tahle kniha je chladná a plná naprosté deprese a beznaděje. A proto je tak působivá.

8. K. Vonnegut - Sirény z Titanu - Scifi s naprosto nepředvídatelným dějem plným nejrůznějších zvratů, která zvláštním cynickým způsobem paroduje lidstvo a celý smysl života. I když se tak zpočátku nezdá, hloubka této knihy je neskutečná a čtenář si z jejího poselství určitě něco vezme a ztotožní se s nějakou z postav, kde se každá z nich vydává na cestu vstříc svému osudu, kde ve finále záleží pouze na maličkostech. Nedá se to moc popsat, je potřeba, aby se každý sám do této knihy ponořil a pokusil se jí nějak proplavat.

9. G. G. Marquez - Sto roků samoty - Tohle je podobný případ, jako předchozí kniha, rozsáhlé a komplexní postmoderní dílo hledající smysl života a snažící se zachytit běh času a osudy lidí. Je bohužel neskutečně složité, budete si muset napsat seznam postav, protože se jich v knize postupně vyskytuje asi dvacet a všechny mají stejná jména, ale pokud se na to budete soustředit a zkusíte se v tom vyznat, je tato kniha neskutečně poutavá a budete příběhem a spoustou skrytých hádanek, které postupně začínají dávat smysl naprosto unešeni.

10. F. Topol - Jako pes - Soubor tří povídek, které vydal nedávno zemřelý zpěvák kapely Psí Vojáci, všechny z nich se týkají hlavního problému Filipova života - alkoholismu. Všechny povídky popisují jeho vztah k pití a pád do závislosti, a autor se snaží popsat, jak nás alkohol může zničit. Vynikající motivační knížka pro všechny, kteří si myslí, že pití je pouze nevinná zábava.

Samozřejmě, skvělých knih, které stojí za to přečíst je mnohem více, toto je pouze výběr těch, které mě nejvíce ovlivnily a daly mi nejvíce do života. Já na rozdíl od původní výzvy na Facebooku nikoho nominovat nebudu, ale zvažte, jestli by nebylo zajímavé Vaše čtenáře o něčem takovém informovat, spoustu lidí tohle určitě bude zajímat. Mějte se a těším se na příště.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama