Pár zajímavých ukázek z mainstreamové hudby

3. června 2014 v 21:40 | L. |  Kultura a umění
Zdravím, dnes budu psát o hudbě, ale tentokrát už ne o šílenostech a skupinách, jejihž příznivnce byste spočítali na prstech, dnes Vám chci ukázat mainstreamové rádiovky, které mám rád, a o kterých si myslím, že zvedají úroveň našeho středního proudu z té bídy, ve které se nachází. Dnes se proto nemusíte bát žádných undergroundových experimentů, sice je velmi pravděpodobné, že většinu ukázek asi budete znát z rádia nebo z festivalů, přesto bych chtěl předvést i těm, kteří na domácí scénu už zanevřeli, že i tady se dá najít nějaká kvalita.


UDG - Kapela, která asi potěší spíše dívky, hrají kytarový pop-rock, proto jsem je dlouho přehlížel, ale když jsem si je poprvé pustil, zaujali mě hlavně svými texty. V rámci žánru to v našem prostředí převyšuje všechny ty Mandrage, Divoký Billy a Rybičky 48 rozdílem třídy, zvlášť na prvních dvou deskách, později šli kluci bohužel asi trochu naproti rádiím, tak už mě jejich tvorba tolik nebere, což se ale bohužel skupinám, které chtějí prorazit stává až moc často. Dlouho jsem přemýšlel, jestli jako ukázku hodit Hvězdáře nebo Kurtizánu, protože obě věci naprosto miluji, nakonec jsem se rozhodl pro Hvězdáře, krásnou, ale docela smutnou píseň o dívce s anorexií, kterou mám rád hlavně kvůli propracovanému textu.Monkey Business - Tato skupina je velmi oblíbená mezi alternativci, ale je také festivalovou stálicí, proto jsem ji zařadil mezi mainstreamové kapely, i když jsem ji z rádia snad nikdy neslyšel, kdekoli na světě by taková funky kapela byla oblíbená a populární i v rádiu. Možná jedinou překážkou je anglický zpěv, ale to možná jen u starší generace, mladí dnes už umí anglicky téměř všichni. Ve svém stylu jsou u nás absolutní špičkou, a mají obrovský vliv na celou hudební scénu, Roman Holý, Matěj Ruppert a Tonya Graves se uplatňují ve spoustě dalších projektech. Vybrat od nich ukázku bylo také velmi těžké, protože písní s hitovým potenciálem mají opravdu velké množství, nakonec jsem zvolil asi nejznámější Piece of My Life.


Mňága a Žďorp - Kapela okolo Petra Fialy, jednoho z našich nejtalentovanějších textařů je také stálým hostem festivalů a mětských slavností, a hlavně kultovní záležitostí pro spoustu lidí všech možných směrů a zaměření. Já si třeba vždycky, když Mňágu slyším vzpomenu na letní večer, vůni kouře a pohodu, jako na festivalu, kde jsem je viděl poprvé. Zamiloval jsem si je kvůli jejich "hipísáckému" stylu, saxofonu, na který své písně doprovází a také kvůli charismatickému frontmanovi a perfektním textům. Jako ukázku jsem vybral Nejlíp jim bylo, kterou mám rád právě kvůli pozitivní náladě, kterou na mě píseň působí, i když je o nešťastné lásce, přesně kvůli této energii, kterou má většina jejich písní je z Mňágy jedna z mých nejoblíbenějších kapel.


Lucie - Vyrůstali jste v 90. letech? Pak je tohle určitě Vaše srdcovka, stejně jako moje. Lucie v té době prostě byla největší naše kapela, měla v té době nejodvážnější texty, jaké se hrály v rádiích a byla zkrátka rebelská, i když ji poslouchali všichni. A neplatí to ale jen pro tehdejší dobu, i dnes si téměř každý vzpomene na Šrouby do hlavy, Černé anděly, vánočního Medvídka, který je vlastně o drogách, i když to mnoho lidí netuší, Panice, Ameriku, ale hlavně na uhrančivý zpěv Kollera i Kodyma. A na Chci zas v tobě spát s orchestrálním doprovodem, který naplno podtrhne atmosféru, jakou písně od Lucie mají.


Chaozz - Co k tomu říct, další z kapel, které otřásly českou scénou a natrvalo ji změnily, v hip-hopu sice u nás nebyli první - hip-hop u nás vznikl už před revolucí někdy v 80. letech, kdy začala vydávat kazety (pro mladší :)) kapela Lesík Hajdovský a Manželé. Chaozz byl ale komerčně rozhodně nejúspěšnější, což mnozí kapele vytýkali, protože podle nich údajně porušila rámec žánru a nedělala ten správný underground, ale největší masy posluchačů k hip-hopu přivedla právě tato kapela. Protože to byli mladí kluci, jejich kariéra byla divoká a hvězda Chaozz po čase vyhasla, ale její odkaz pořád nese zakládající člen Deph, který dnes vyhrává jednoho Anděla za druhým s Prago Union.


Wohnout - Punk-rocková kapela, která se během posledních let stala jednou z nejoblíbenějších českých kapel, hlavně mezi mladými a také headlinerem mnoha festivalů je rozhodně jednou z nejzajímavějších rockových skupin, kterou nám domácí scéna může nabídnout. Vyznačují se hrávými texty a videoklipy a zvláštní prací zpěváka s intonací, která vytváří charakteristický projev kapely, který zaručuje, že písně jako Svaz Českých bohémů, Pepíčci, Rayda nebo Gastrosexuál fungují a pobaví snad každého posluchače.


Kryštof - Tuto kapelu u nás zná každý, já k ní mám docela rozporuplný vztah a zvažoval jsem, jestli ji sem dát, protože se musím přiznat, že spousta jejich uječených refrénů mě spíše obtěžuje a v rádiu okamžitě přepínám, na druhou stranu, první deska Kryštofů je neskutečně skvělé album, jedno z nejlepších, co u nás kdy vznikly a i poslední album je velmi zajímavé, i přesto, že spousta lidí tvrdí, že některé hity z něj moc originality nepobraly. Ať je tomu jak chce, ať už máme ke kapele a k jejímu frontmanovi jakýkoli vztah, je nutné uznat, že tohle je prostě úžasná věc, kterou u nás jen tak něco překonat nemůže.

Charlie Straight - Málem bych na tuto kapelu zapomněl, což si kluci, kteří se bohužel už rozpadli rozhodně nezaslouží. Kluci bývali ještě před rokem idolem všech studentek a hipsterek, sám jsem bych na jejich koncertě a můžu potvrdit, že zpěvák umí pracovat s publikem a má takové charisma, že být dívkou, asi bych na něj taky po večerech myslel. Děvčetem ale nejsem, takže mě mnohem víc zaujal jejich inteligentní indie pop v kombinaci s chytlavými refrény a skvělým hlasovým projevem Alberta, který se po rozpadu kapely vydal na další cestu s novou skupinou Lake Malawi, u které napjatě čekám na jejich debutovou desku, která podle singlu vypadá velice slibně.


Také posloucháte kapely, jaké jsem uvedl, nebo jsem snad na Vaši oblíbenou kapelu zapomněl? Nebojte se napsat do komentářů, kdo tvrdí, že nikdy nic z rádia neposlouchal, lže :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 13. června 2014 v 9:32 | Reagovat

Z toho všeho výše uvedeného se mi jen trochu líbí Lucie. Jinak mimo to mám nejraději Roxette a Michael Jackson.

2 Míša Míša | Web | 22. září 2014 v 20:26 | Reagovat

Já osobně mám z české hudby moc ráda Wanastowi vjeci... :-)

3 L. L. | Web | 22. září 2014 v 22:58 | Reagovat

[2]: Ty mám taky rád, ale nepsal jsem je tam, protože co se týče jejich členů tak to je taková dceřinná kapela od Lucie - tři z členů Wanastovek tam alespoň krátkou dobu hráli.))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama