Seznámení s kapelou - Einstürzende Neubauten

5. března 2014 v 23:25 | L. |  Kultura a umění
Zdravím, dnes bych chtěl něco napsat o jedné kapele, které jsem nedávno propadl, když jsem konečně posluchačsky dozrál, abych je dokázal docenit. Einstürzende Neubauten je totiž jedna ze stěžejních kapel pro evropský underground, která zasahovala do mnoha směrů a žánrů a vyšlapala cestu pro mnoho dalších kapel. Pokud patříte k náročnějším posluchačům a dosud je neznáte, věřím, že Vám mají co říct.


Einstürzende Neubauten vznikla v 80. letech v Berlíně, jejich jméno v překladu znamená "padající nové budovy" a odkazuje na zástavbu v 50. letech v Berlíně zničeném válkou a sovětskou blokádou, která byla nevzhledná a oproti krásným starým domům do očí bijící. Skupinu táhli kupředu básník a ideový vůdce Blixa Bargeld, skladatel Alexander Hacke a N. U. Uhruh, multiinstrumentalista co vyráběl své vlastní nové nástroje. Skupina navázala na relativně nedávno zrozenou elektronickou hudbu, která tehdy nebyla ani zdaleka tak komerční jako dnes, začali z ní experimentovat Pink Floyd a cestu jí dále prošlapali futurističtí alternativci Kraftwerk a Jean Michel Jarre. Eistürzende Neubauten začali experimentovat tak, že nahrávali zvuky ulice, které poté komponovali do skladeb společně s improvizovanými nástroji. Jejich hudba byla vždy velmi temná a depresivní, texty hodně osobní a ponuré. Jejich styl položil základní kámen novému hudebnímu žánru - industrialu.

Einstürzende Neubauten se stali jednou z ikon berlínské alternativní scény, která začala nabírat svoji specifickou podobu, temnou a sklíčenou. Německo se stalo Mekkou alternativní elektronické hudby, právě zde vznikla elektronic body music, kapely jako Front 242 nebo Die Krupps a tvrdá elektronika zde dodnes má své místo. A nejde jen o hudbu, už název kapely napovídá, že alternativa zasahovala i do architektury, pořádaly se různé performance a happeningy a i výtvarné umění bylo novou vlnou ovlivněno.

Jako ukázky tvorby kapely Vám hodím jejich geniální Sabrinu, která pochází z novější tvorby a Autobahn, typicky industrialové dílo, spíše pro náročné.

Doufám, že jsem alespoň někomu přiblížil novou kapelu, která Vás snad i přes svoji excentrickou povahu zaujala, kdyby Vás zaujala berlínská scéna, určitě se tam jeďte podívat, údajně je Berlín městem moderní kultury, plným zajímavostí, které se na naší umělecké scéně vůbec neobjevují. Taky se tam chystám, snad mi to v létě vyjde :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 12. března 2014 v 15:12 | Reagovat

Einstürzende Neubauten dělají skvělou hudbu, připadají mi dost odlišní od ostatních na současné hudební scéně. A ten jejich název je hrozně poetickej, nemůžu si pomoct. :) Je to dokonce jedna z výjimek, kdy mi nevadí němčina, ba naopak - některé vyřčené věci pak nezní v tomto jazyce tak kýčovitě. :) Vždycky se můžu zbláznit ze Stella Maris, to je prostě dokonalá záležitost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama