Vojnu na vás!

25. února 2014 v 23:44 | L. |  Společnost
Zdravím a vítám Vás u dalšího článku, dnes se zase budu tak trochu vracet k tématu, kterého jsem se lehce dotkl už minule, ale nedá mi to a chci jej podrobněji rozpracovat. Dostal jsem totiž tak trochu vztek na "slušné čechy" a všemožné military a army nadšence na Facebooku, kteří komentují a sdílejí nejrůznější obrázky o vyměklé mládeži, které by prospěla vojna a nadávají na lidi, kteří ji nechali zrušit. Dovolte mi proto, abych vs seznámil se svým vlastním pohledem na věc, už jen jako že jsem člověk, kterého by se znovuobnovení branné povinnosti dotklo.


Proč lidé volají po vojně jsem už vysvětlil minule - většinou proto, že se jim nelíbí, jak se mladí kluci oblékají nebo se jim nelíbí nějaký aspekt jejich chování. Jestli jsou mladí lidé opravdu tak hrozně nevychovaní a nevkusní nebo spíš staří netolerantní a toužící po zasahování do osobní svobody ostatním nechám na Vás, zabývat bych se spíš chtěl výhodami a nevýhody povinné vojenské služby. Největší zápor je snad jasný, stát Vám jen tak vezme rok nebo dokonce x let života (za Rakouska-Uherska to bylo údajně až 15 let). Doba, kterou jste mohli pracovat, cestovat, studovat nebo zakládat rodinu připadne učení dělání hromádek prádla, cvičení na buzerplace, nástupům a podobným věcem s minimálním využitím v praxi. Nehledě na to, že podle moderních politologických libertariánských teorií by stát měl omezovat Vaši osobní svobodu co nejméně, protože v dnešní době nad Vámi státní aparát ztrácí moc - můžete emigrovat kam chcete a ještě navíc lidé už zjistili, že oni a jejich daně drží stát nad vodou. A opravdu byste chtěli věnovat pár let života na nějaký státní nesmysl namísto rozvíjení svého pracovního uplatnění?

Trochu teď odbočím od tématu, ale s tímto částečně souvisí také riziko války. Dnes je relativní klid, takže nám to přijde jako něco vzdáleného a neskutečného, zapomněli jsme, jaké zlo válka přináší. Opravdu to není jako ze starých filmů o velké vlastenecké válce, kde hodní vždy vyhráli a přežili zatímco zlí byli potrestáni. Pokud nemáte představu, doporučuji alespoň podívat se na film Johnny Got His Gun - ve zkratce, je o mladém klukovi, kterého rodiče narukovat do I. světové války. Film se soustředí na dobu od jeho první bitvu, kde je zraněn granátem a tři dny umírá v otřesných podmínkách v polní nemocnici. Případně zkusit osvědčenou klasiku, jako Na západní frontě klid a Nazí a mrtví. A pak si položit otázku, poslali byste svoje dítě do války? Šli byste do ní, kdybyste viděli, co Vás tam čeká? Do jaké míry byste se museli cítit ohroženi, abyste válku považovali za nutnou? A jestli myslíte, že to s vojnou nijak nesouvisí, nezapomeňte, že jste členy organizace, která Vás právě do takové situace v případě nutnosti bez váhání pošle. Sice je na dlouhou debatu rozebírat možnosti, za jakých by tohle mohlo nastat a nakolik jsou reálné, přece jen by i tento scénář mohl nastat.

Musím ovšem uvést i klady vojny, kromě toho sporného "vychová Vás to", kterému tak úplně nevěřím tu je nějaká získaná dovednost sebeobrany, manipulace se zbraněmi a ovládání různých vozidel. To se v životě může hodit každému, nejen při vojenských událostech, proto by možná branná služba nebyla úplně k zahození. Ovšem, podle mého názoru by bylo nejvhodnější udělat ji jako co nejkratší rychlokurz pro obě pohlaví, kde se naučíte základy různých bojových umění, střelby a zacházení se zbraněmi. Šlo by to klidně udělat v rámci školy, po ukončení střední, kde je měsíc volna po maturitách jako kurz pod vedením odborníka, ani byste se museli upsat armádě. V případě vážněho ohrožení bychom pak měli relativně schopnou mladou generaci, která by se navíc vojně houfně nevyhýbala, protože by odpadla šikana, teror ze strany nadřízených i dlouhá doba mimo běžný život. Škoda, že by pak notoričtí negativisté byli pořád otrávení, protože mládež by stále nosila účesy, co jim nepřipadají dostatečně mužné. Takovým lidem to ale asi nevysvětlíte.

Děkuji, že jste článek dočetli, doufám, že mě nepovažujete za zbabělce a flákače jen proto, že z nápadu jít na vojnu nejsem zrovna nadšen a omlouvám se, pokud v odstavci o válce mám nějakou chybu ohledně odvodů, branný zákon jsem četl jen letmo. Vaše názory na danou problematiku si rád přečtu a nezapomeňte odhlasovat anketu :) .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste pro obnovení povinné vojenské služby?

Ano 50% (5)
Ne 50% (5)

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 12. března 2014 v 21:09 | Reagovat

Ani v anketě bych se neuměla rozhodnout, jestli ano nebo ne. Je fakt, že na vojně kluci tak nějak dospěli, naučili se odpovědnosti a taky týmové spolupráci (no, byli tak nějak odkázaní sami na sebe). Mamánci přestali být mamánky a dokázali se postavit na vlastní nohy.
Ale dva roky (moji bráchové ještě byli na dva roky), to je opravdu kravina a moc dlouho. Rok bohatě postačí, a pokud by byla dobrá organizace, stačil by i půlrok.
Jiný problém byl třeba v šikaně, která na vojně bohužel vládla (ne všude a ne stejná), někdy to docházelo do takových extrémů, že šikanovaný kluk se oběsil nebo jiným způsobem zabil. Taky je fakt, že na některé kluky působilo hodně špatně odloučení od svých dívek (nevím jak dnes, ale tenkrát byli kluci na holky víc i citově vázaní, zvlášť na vojně pro ně holka (mimo rodiče) znamenala záchytný bod a když se s takovým klukem na vojně rozešla (dva roky čekání byla opravdu zkouška věrnosti), tak to někteří taky neunesli.
Ale to jsem odbočila. Otázka povinná vojna ano či ne - to by chtělo ještě rozpitvat. Na jak dlouho, k čemu by byla cílená, jaké zaměření, co by se kluci na vojně naučili (nemluvím o holkách, holky-vojandy jsou a byly vyjímkami).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama