Jak podřezat Slavíka

26. listopadu 2013 v 21:01 | L. |  Kultura a umění
Vítam Vás u dalšího článku. Dnes bych se chtěl podívat na anketu Český Slavík, bude to sice pravděpodobně další článek z toho obrovského množství kritiky, co se letos na tuto anketu snáší, ale protože je to nejsledovanější hudební událost roku, chtěl bych si do ní také píchnout, poukázat na největší chyby a na jejich možné řešení.


Nejmarkantnější problém, který vidí snad všichni až na Frantu a Jarmilku ze sousedství, kteří se radují z toho, že Kája zase vyhrál je to, že se v anketě neobjevují žádná nová jména. Gott, Klus, Bílá, Vondráčková, Kabát, tito lidé soutěž vyhrávají posledních 20 let (někteří z nich dokonce posledních 50 let), v objevech roku a dalších vedlejších kategoriích se žádné překvapení také nekoná. I odborná porota se bojí nasadit něco, byť jen trochu alternativního a spíš to vypadá tak, že si producenti hledají nástupce pro Káju, Míšu Davida a Lucku Vondráčkovou, kteří budou zpívat nekonfliktní nenáročný popík, vhodný i pro posluchače po lobotomii.

Důvodem tohoto opakování je zastaralý systém hlasování pomocí SMS za které se platí, a tím pádem peníze spadnou do kapsy producentům. To také způsobuje, že do této soutěže hlasují pouze důchodci, Jarmilky a Frantové, kteří chtějí aby jejich oblíbenci vyhráli stejně jako předchozích 10 let. Aby tahle anketa měla nějakou váhu, je potřeba změnit systém hlasování, nejlépe na internetové, tak jako to bylo u hvězdy internetu (ke které se ještě vrátím). Také by bylo vhodné dát možnost hlasování pouze pro umělce, kteří byli v letošním roce aktivní, tak jako to udělali v cenách Anděl. Je to totiž dobrý způsob, jak i do nenáročných posluchačů nacpat novou tvorbu, u ankety, která se vyhlašuje každý rok je přece jen trochu na škodu, když mnoho zpěváků těží v podstatě jen z minulosti a jejich současnou tvorbu nikdo nezná, nebo dokonce ani žádnou nemají.

Dalším dobrým nápadem by bylo svěřit organizaci místo producentům spíše nějakým hudebním kritikům, odpadlo by pak podezření z podvodů, už dlouho se totiž vypráví o falšování hlasů a diskvalifikování "nepohodlných" interpretů. A to samé se stalo i letošní rok, jen s tím rozdílem, že si Mattoni dovolila vyřadit hráče, který je na poli internetu velmi silný. Řezník byl diskvalifikován a místo něj cenu dostal Johnny Machette, přezpívávač nové generace, který je zároveň spojen s jedním z organizátorů, který mu dělá manažera (omlouvám se za chybu, není to pravda). Mattoni ale nepočítala s oddaností Řezníkových fanoušků, sodomagorů. Stránka sponzora i ankety je v současné době zahlcena nenávistnými posty, které ji osočují z podvodu a odevšad se z na nás z obrázku zubí Řezník v masce, plánují se různé petice a protestní akce, vše samozřejmě v duchu horrorcoru se sarkastickou nechutností a tvrdostí (aspoň teda doufám, že se toho Mačetu nechystají namlít do jitrnic i v reálu). Věci se ovšem chytily i hudební média, ostrá kritika zazněla hlavně od Lukáše Bendy z musicserveru. Odsud už je opravdu jen krůček k tomu, aby kauzu přebraly nějaké noviny s opravdu širokou čtenářskou obcí, které by tuto anketu před celým národem shodily natolik, že by organizátoři prostě museli něco dělat a začít se změnami a zlepšením transparentnosti. Tudy vede podle mě jediná cesta, jak ty loutkaře v pozadí naší hudby rozbít, a je přece jen lepší, než soutěž rovnou zatratit a zrušit. Třeba by opravdu zasloužila ještě jednu šanci.

Na závěr jen pro zajímavost přidávám svoje tipy, tak jak bych si přál aby anketa u nás dopadla, vybral jsem interprety, pro které bych hlasoval já, doufám, že se náš mainstream jednou dostane na takovou úroveň, že budou lidé schopni tyhle projekty ocenit. Nejedná se o nic zas tak posluchačsky náročného:
- Zpěvák roku: Vladimir 518
- Zpěvačka roku: Olga Königová (Ille)
- Kapela roku: Monkey Business
- Objev roku: No Distance Paradise
- Videoklip roku: Kittchen - Exit
- Nejoblíbenější píseň: Beatbustlers - Lights

Děkuji za přečtení, zas jsem se jednou rozepsal, doufám, že se článek bude líbit a že Vám i přes tu záplavu všeho, co se o Slavíkovi píše poskytl alespoň trochu nového. Za Vaše názory budu rád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama