Těžký život kritiků

12. října 2013 v 21:13 | L. |  Společnost
Zdravím Vás u dalšího článku, dnes si budeme povídat o tom, jak se dnes propaguje "lidová zábava". Neberte to jako další z x článků o tom, že kopat do Trošky a podobných je cool, chtěl bych se zaměřit spíše na ty členy jejich týmu, kteří jim dělají promo a starají se o komunikaci s fanoušky. A je to ještě lidovější, než Babovřesky a Kameňáky samy o sobě.


Ještě máme v živé paměti bouři, která nastala poté, co Troška vydal svůj film Babovřesky, který rozpoutal masovou hysterii. Jedna polovina lidí se jala film do krve bránit a označovat za klasiku lidové kultury (z pohledu strany druhé archetyp vesnického burana se Škodou 120, chlebem a řízkem v batohu, který nosí ponožky v sandálech a volí Zemana), ti ostatní tento film strhali a označili za naprostou žumpu (z pohledu těch prvních hipsteři a intelektuálové, kteří po večerech sedávají v kavárnách, baví se o dílech Franze Kafky, jsou nezaměstnaní a dodnes žijí u rodičů). Já jako samozvaný hipster jsem se nějak tak přiklonil ke straně druhé, i když samozřejmě nechci z fleku odsoudit všechny, kterým se film líbil, to rozhodně ne. Určitě jsem ale toho názoru, že si všichni zasloužíme lepší českou komediální produkci - kde jsou časy Vlasty Buriana a jeho klasických komedií, lehký poetický humor Voskovce a Wericha, poté seriály jako třeba Písaři, duo Šimek a Grossman, proč dnes nemáme herce, který dokáže zaručeně vykouzlit úsměv jako byl Vladimír Menšík, kde je ostrovtip České Sody nebo glosování historie od Cimrmanovců? Proč to dnes nejde takhle, a jako klasická komedie jsou označeny Kameňáky a Babovřesky? O tomhle jsem ale původně mluvit nechtěl, to samé co tady píšu si můžete přečíst v každém článku v novinách, který se recenzí na tyto filmy zajímá, ještě navíc s přidanou hodnotou odborného kritika.

Opravdu zvláštní ale je, jak se ke kritikům staví sami autoři. Že na ně nedají fanoušci je jasné, ti mají svůj názor (zvláště ti radikální, kteří se pokouší "polemizovat" s kritikem tak, že jej začnou urážet), ale produkce filmu jsou snad profesionálové schopní se nad kritiku povznést, nebo ne? Zcela evidentně ne, Troška sám dotazy novinářů neutrálně odbyl tak, že kritiky na svoje filmy nečte, ale producent filmu na FB stránce neváhá kritiky veřejně lynčovat, vystavovat je na veřejnosti a zesměšňovat, případně jejich recenze vytrhávat z kontextu natolik, že vyzní úplně opačně. Takhle se tomu dělo na FB stránce Babovřesk, u Kameňáku 4, který teprve nedávno vyšel (ale už láme rekordy předprodejů) se podobný hon na kritiky rozbíhá nanovo. Zase budeme svědky velké bitvy mezi fanoušky a kritikou, která nebude mít konce, ale ani smyslu. Už opět jsou hodnotitelé na ČSFD smeteni do jednoho pytle jako "banda blbů", autorům negativních komentářů na FB nebo i na jiných webech autor stránky neváhá nadávat. Proboha pánové, jestli se někdy chcete zbavit té aury primitivismu, se kterou film od začátku zápasí, stačí se začít chovat trochu slušně a přestat na kritiky nasazovat psí hlavu, každý jiný producent na FB stránky zastupovaného umělce hází jen pozitivní recenze a negativní zamlčuje a k lidem co mu píšou komentáře se chová slušně, pokud nejsou také vulgární. Takhle si filmaři ten hnůj na hlavu nahází sami a pak ještě nadávají. Dokud se budou na naší filmové scéně pohybovat takoví lidé, nikdy se to dál nepohne, ostatně, kdyby si ty kritiky zkusili sami vážení autoři přečíst a uznali, že někde udělali chybu, třeba by se jim povedlo příště natočit nenáročnou komedii, která pobaví a zároveň nebude trapná. Bohužel, vzhledem k prodejnosti lístků je to zatím jen hudba budoucnosti, protože se autorům nechce nic měnit, protože dostanou kýžený výdělek, na kterém jim záleží a nějaké kulturní pozvednutí naší kinematografie mají na háku. A to je smutné.

Děkuji za to, že jste to dočetli až sem, klidně zveřejněte své názory a nestyďte se za ně. Mějte se a zase příště :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neluška Neluška | Web | 1. prosince 2013 v 12:13 | Reagovat

Jak jinak :) Všichni chtějí slyšet jen samou chválu za dobrou práci nebo ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama