Koho volit?

22. října 2013 v 17:36 | L.
Zdravím všechny čtenáře a vítám Vás u dalšího článku. Napsat něco o volbách jsem se chystal už delší dobu, doufám, že nikoho neurazím, a že mě nikdo neoznačí jako lháře a propagandu. Budu se totiž vyjařovat k jednotlivým stranám. Začněme tedy.


Jako první si vezmeme ODS, která je v hodně těžké pozici. Každý si ji spojuje s korupcí a neúspěchem jejího předsedy, ironické je, že to je výsledkem jejich boje s korupcí, který se jim podařilo nějak tak nastartovat. Když se ovšem podíváme na současný stav strany, musíme konstatovat, že ve straně chybí výrazná osobnost. Miroslava Němcová podle mě nebyla zrovna šťastná volba, její vystupování je nevyrovnané a připadá mi, jako by neměla svou stranu plně v rukou (i těch 101 hlasů pro ni padlo, kvůli nesrovnalosti v její vlastní straně).

TOP 09 jako jejich koaliční partneři také ztratili kvůli pádu vlády, sice ne tolik, ale přesto nejsou tak populární. Strana jako taková se skrývá za Karla Schwarzenberga, což jim moc na důvěře nepřidává. Karel byl populární v prezidentské volbě (byl také dobrou osobností pro prezidenta - minimálně kvůli jeho souhlasu s parlamentním systémem a mezinárodní prosnulosti - rod Schwarzenberg byl jedním z nejvýznamějších v Evropě), toto ovšem neplatí pro celou stranu. Kalousek, kterého používá levice jako strašáka si sice takové postavení nezaslouží - zas tak špatným ekonomem nebyl, opravdu se mu podařilo snížit dluh státu a udržet zaměstnanost na celkem vysoké hodnotě (proti zbytku Evropy), ovšem některé zvyšování daní bylo opravdu přehnané a daň přesáhla ideální hodnoty na Lafferově křivce. Také má za sebou několik kauz ještě z dob, když byl ministrem obrany, to mu na věrohodnosti moc nepřidává. Zbytek strany o sobě moc vědět nedává, zajímá mě, co budou dělat, až Schwarzenberg odejde do důchodu, což bude nejspíše už v tomto volebním období.

Dalším hnutím, které se hlásí k pravici je ANO. Tato strana je naprosto nová a neznámá, nevím moc co od nich čekat. Jejich předseda Babiš sice řídí podnik, ovšem část jeho zisků plyne ze státní zakázky, kterou si sám vylobboval, a která je poměrně zbytečná (příměs biopaliv v benzínu je opravdu zbytečně drahá věc, která ničemu nepomáhá, a jako pravičák by ji Babiš měl chtít zrušit), takže je otázkou, jestli si do parlamentu nejde prosadit další výhody v podnikání. zbytek strany je velká neznámá a nikdo neví, co od nich čekat a jestli jim náhodou nehrozí podobný osud jako VV.

Přesuňme se k levici, první strana, kterou si vezmu je SPOZ, která mě tak nějak nepřestává udivovat. Přiznám se, Zemana jsem nevolil, ale nesympatický mi začal být hlavně kvůli jeho činům po zvolení. Četl jsem dnes na blogu už poměrně agresivní článek, jak si mladí prezideta neváží a jak by měla být úcta k němu samozřejmá. Budu oponovat - jak si mám vážit někoho, kdo neváhá urážet novináře a lže mi do očí (jako rychlé příklady mi naskočily jeho "nadstranický" postoj, kdy ale neváhá veřejně podporovat SPOZ, Šloufa, se kterým údajně nemá nic společného a vymyšlené pomluvy použité v prezidentské kampani). Havla i Klause jsem si vážil (pravda, Klause do začátku letošního roku), ale Zeman mi přijde jako člověk, který není dostatečně moudrý pro svou pozici. SPOZ se ve velkém kryje za činy Zemana a bez něj se ukazují jako lidé, kteří se nejsou schopni dohodnout na cílech, natož vládnout.

ČSSD jsou na tom velmi podobně, je předsedou Sobotka nebo Hašek? Půlka strany stojí za Sobotkou, druhá za Haškem, který poslouchá Zemana. Je tato strana dostatečně stabilní na to, aby byla připravená na to řídit volby? I kdyby ano, nemají moc na výběr koaliční partnery. KSČM si sami zakázali Bohumínským usnesením, TOP 09 jim zakázal Zeman s tím, že jim v takovém případě nedá za úkol sestavit vládu (což mi přijde jako nehorázná facka demokratickým principům, jak může prezident rozhodovat o tom, co si lid přeje a co ne?). Když je koalice s TOP 09 pro Zemana zradou na voličích, je poté koalice s KSČM zradou také a ještě větší, TOPku si alespoň výslovně nezakázali. Ať už to dopadne jakkoli, nechtěl bych být v kůži předsedy, v této situaci není žádná z možností vhodná.

KSČM je strana velmi kontroverzní, podle mě nemá v naší politice co dělat. Argument, že se distancovali od minulosti neberu, kdyby tomu tak skutečně bylo, nepsal by Filip kondolence do KLDR, neklaněla by se Semelová na hrobu Gottwalda a komunisté by nepořádali setkání s lidmi jako je Jakeš, zodpovědný za dění po roce 1968. I jejich program je dost populistický, spoléhá na krátkou paměť lidí. Progresivní daň fungovat nebude, v žádné zemi, kde ji zavedli se neosvědčila, naopak způsobila hromadnou emigraci bohaté vrstvy. Vyšší zdanění firem může působit, jako krok, který přinese do státního rozpočtu peníze, ale pravděpodobně se také sníží zaměstnanost. Zkrátka a dobře, socialismus, který prezentují komunisté se neosvědčil, režim se zhroutil sám do sebe. Proč se vracet do slepé uličky, která ještě navíc přinesla totalitu?

Úsvit je podobným nováčkem v politice jako ANO s podobnými otazníky. Okamura už dlouhou dobu slibuje řešení na všechny problémy naší země. Mám o něm ovšem pochybnosti, protože mi připadá neskutečně populistický. Vždycky uměl využít aktuální dění ke svému prospěchu, má opravdu řešení na palčivé problémy naší země, nebo to jsou jen sliby do větru? Ohledně ostatních ve straně se nic neví, kdoví jaké překvapení mohou přinést. Byl bych nerad za další stranu typu VV, která nám zamíchá s naší politikou.

A na konec jsem si nechal stranu nejkomičtější - Bobošíkovou a její Hlavu Vzhůru. Pobavila mě tím, že ač zcela nevolitelná, rozjela kampaň ve velkém a neváhala kvůli ní znásilnit Klause na plakátech nebo složit naprosto hrůznou píseň. A hlavně tím, že se hlásí k pravici, přestože kandidovala za KSČM na prezidenta. Takhle vypadá pravá touha po moci.

Děkuji za přečtení, je to dnes opravdu velmi dlouhé, doufám, že to alespoň někdo dočte do konce. A abych jen nenadával, chtěl bych Vás poprosit, abyste šli k volbám, i když to neplánujete a hodili to alespoň nějaké malé straně. Třeba politikům dojde, proč za nimi nechtějí lidé jít, nebo se najde někdo nový s opravdovou vizí, za kterou bude mít cenu jít. Ještě jednou díky a zase příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. října 2013 v 18:25 | Reagovat

Hledám, hledám, kde jsou Piráti? Proč je každý přehlíží? Já je budu volit. Mají program, co se mi zamlouvá.

2 sarush ef sarush ef | Web | 22. října 2013 v 18:33 | Reagovat

Já, kdybych k volbám šla, jakože mi není 18, nemám, koho bych volila.

3 L. L. | 22. října 2013 v 18:43 | Reagovat

Ahoj, pirátům fandím a i když nebudu volit přímo je. Psát jsem o nich nechtěl proto, že by článek byl až moc dlouhý a taky proto, že se o nich moc nemluví a nic za sebou nemají. Mohl bych sem tak možná opsat jejich volební program, ale to by pak můj článek vyzněl jako propagace určitých stran, což jsem nechtěl, účelem bylo spíše říct lidem, ať nevolí ty molochy co dosud a vyberou si nějakou menší stranu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama