Kam jsme se to dostali?

28. září 2013 v 0:49 | L. |  Společnost
Vítejte u dalšího článku, dnes se budu věnovat svobodě slova a budu odkazovat hlavně na aktuální případ, který můžete najít zde. Přeji Vám příjemné čtení.


Svoboda slova je u nás zakotvena v ústavě, vždy jsme byli jedním z nejliberárnějších národů, co se vyjadřování týče. My Češi máme svůj specifický humor, na který jsme si nikdy nenechali sáhnout. Neúcta k autoritám a švejkovská ironie přečkala Rakousko-Uhersko, nacisty i komunisty, kteří všichni nám chtěli diktovat, co můžeme a nemůžeme říkat. Samozřejmě, hranice být musí, jsou také určeny etickými kodexy, ale pro vtipy přece jsou hranice jiné, dokonce si myslím, že pro dobrý vtip nejsou hranice žádné, pokud se člověk zasměje, může být jakkoli kontroverzní a stejně to nevadí. U nás jsme zvyklí dělat si legraci z drog, koncentračních táborů, úmrtí, i já sám doufám, že na mě budou po smrti lidé vzpomínat s úsměvem.

V 90. letech, krátce po revoluci přišlo asi nejsvobodnější období, které jsme kdy zažili. A to se týkalo hlavně vyjadřování a humoru. V pořadu Česká Soda se neváhali dotkout jakéhokoli tématu a Uhlíř s Šípem se nebáli zpívat o v televizi o drogách. Navzdory tomu, v poslední době se začala karta pomalu, ale jistě obracet. Jak si jinak vysvětlit například soudní proces s Řezníkem, který vznikl na základě jeho kontroverzní písně. Ano, je to drsné, ale žánr horrorcore je přesně o tom. Když se někomu tento žánr nelíbí, proč si Řezníka pouští, to je to samé, jako stěžovat si na grindmetal, že je nechutný. Je to pravda, ale to se od toho žánru očekává. Proč tedy někdo soudí horrorcore rappera za to, že se v jeho písni objeví vraždění bezdomovců a zažaluje ho za šíření násilí, každému přece musí být jasné, že text je velká nadsázka. Naštěstí pro Řezníka, soudce uznal jeho tvorbu jako nezávadnou a tím pádem jej osvobodil, aby mohl napsat další píseň, tentokrát perfektně výstižnou k dané situaci, posuďte sami z ukázky.

Velkou ironií osudu je, že proti Řezníkovi tentokrát vystupoval také kontroverzní novinář JXD, kter jeho tvorbu zřejmě nepochopil. To ještě nikdo netušil, že další na řadě je on sám. Nedávno byl zažalován za propagaci toxikomanie jen za to, že do časopisu Reflex ke svému článku umístil rozmazanou fotografii, ke které napsal, že pro zaostření je nutné vykouřit gram marihuany a přibalil k vydání několik papírků a filtrů. Pouze tohle stačilo k tomu, aby jej a šéfredaktora policie obvinila a případ předala soudu, který teprve nastane. Oběma z nich hrozí pět let vězení. A já se ptám, je tohle ta slibovaná svoboda slova, o kterou jsme tak stáli?

Ať už máte Řezníka a JXD rádi nebo ne, snažte se je podpořit vyjádřením nesouhlasu s totalitním omezován svobody slova. Jste přece blogeři, můžete si psát o čem chcete, pokud to není vyloženě něco jako vážná propagace nacismu nebo komunismu (dobře, komunismus je povolen, ale já jsem nechtěl nechat nacismus bez jeho bráchy). Buďte proto taky trochu kontroverzní a drzí, můžete tím možná něčemu pomoct. Nebo Vás taky zavřou. Díky za přečtení a Vaše názory nebo předvolání k soudu pište do komentářů. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama